Türkiye’de Yabancılar ile Evlenmek

Türkiye’de son dönemde sıkça görülen yabancı vatandaşlar ile evlenmek konusu, ilgi çeken konuların başında gelmektedir. Ancak bu konunun detayları çoğunlukla bilinmemektedir. Öncelikle evlenecek çiftlerden bir tanesi T.C vatandaşı ise yapılması gerekenler, daha sonra çiftlerin ikisi de yabancı ise gerekli belgeler ve yapılması gerekenler, kısaca anlatılacak.

 Ayrıca son dönemde, Türkiye’de Suriye vatandaşları ile evlilik konusu sıkça araştırılan konular arasında olduğu görülmektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi bu yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

yabancı kişilerle evlilik

T.C. Vatandaşı ile Yabancının Evlenmesinde Başvuru Nereye Yapılır?

Eşlerden T.C vatandaşı olan kişinin ikametinin bulunduğu ilçe (belediye) evlendirme dairesine müracaat edilebilir. Ancak şahıslar ikamet kaydının bulunduğu yerden başka yerde bulunuyorsa, en yakın evlendirme memurluğuna da başvurabilirler.

Evlenme Başvurusunda Eşlerin İkisinin de Bulunması Gerekir mi?

Yabancı bir kişi ile evlenebilmek için başvuru yapılıyor ise, çiftlerden her ikisinin de başvuru esnasında hazır bulunması gerekir. Kimse başkasının gıyabında evlenme başvurusu yapamaz.

T.C. Vatandaşı ile Yabancının Evlenmesinde İstenen Belgeler Nelerdir?

T.C. Vatandaşı ile Yabancının Evlenmesinde Türk vatandaşından İstenen Belgeler:

·         Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı / nüfus cüzdanı,

·         Vesikalık fotoğraf (genellikle 2 adet)

·         Sağlık Raporu  (Aile hekimi onaylı)

 Eşlerden Yabancı uyruklu olandan istenilen belgeler:

·         Kimlik/Pasaport

·         Fotoğraf

·         Vize

·         Evlenme Ehliyet Belgesi

·         Sağlık Raporu

·         Bekârlık Belgesi

·         Doğum Belgesi

 

·         Kimlik/Pasaport: Eşlerden yabancı uyruklu olan kişinin pasaportu (Pasaportlar yurt dışında kimlik olarak kabul edilmektedir. Pasaportu yoksa ülkesinden aldığı kimlik belgesi de kullanılabilir. Pasaportun / kimliğin Türkiye'de resmi dairelerde kullanılabilmesi için noter onaylı Türkçe tercümesi gerekmektedir. Pasaport kullanılıyor ise pasaportun son kullanım süresi geçmemiş olmalıdır.)

·         Fotoğraf: Genellikle bir adet aile cüzdanına, bir adet de evlendirme defterine yapıştırılmak üzere son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraf sayısı evlendirme memurluğuna göre değişiklik gösterebilir.

·         Vize: Kişinin ülkeye mülteci veya kaçak yollarla girmediğini ispatlaması için pasaportunda bulunan vizesini ibraz etmesi gerekmektedir. Vize süresi dolan kişiler için ikametgâh tezkeresi / ikametgâh izin istenmektedir.

·         Evlenme Ehliyet Belgesi: Eşlerden yabancı olanlardan; yaşı ve medeni durumu vb. bilgilerle birlikte, evlenmelerine mani bir durum olup olmadığını ispatlamaları için evlenme ehliyet belgesi istenmektedir. Doğum belgesi ve bekârlık belgesi olan kişiler evlenme ehliyet belgesi ibraz etmek zorunda değildir. Çünkü bu kişiler Doğum belgesi ve bekârlık belgesi ile evlenmelerine bir engel olmadığını ispatlamış oluyorlar. Yabancı olan eş söz konusu belgeleri kendi ülkesinin resmi makamlarından veya ülkesinin Türkiye’deki Büyükelçilik veya Konsolosluklarından alabilirler.

·         Sağlık Raporu: Evlendirme memurlukları aile hekimlerinden gelen belgeleri kabul etmekle birlikte, bazı yerlerde anlaşmalı oldukları özel hastanelere de yönlendirmektedirler. Ayrıca devlet hastanelerinden de sağlık raporu alınabilmektedir.

·         Bekârlık Belgesi: Eşlerden yabancı uyruklu olanın kendi ülkesinde evli olmadığını ispatlaması adına, kendi ülkesinden bekârlık belgesi getirmesi gerekmektedir. (Evlenme ehliyet belgesi olanlar bekârlık belgesi getirmek zorunluluğu yoktur.

·         Doğum Belgesi: Kişinin şahsi bilgilerinden anne / baba ismi, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bilgilerini tespit edebilmek için Formül A Doğum Kayıt Örneği istenmektedir.

İstenen Belgelerin Geçerlilik Süresi Ne kadar?

İstenen belgeler, alındığı günden itibaren 6 ay süresince geçerlidir.

T.C. Vatandaşı ile Yabancının Evlenmesinde istenen Belgelerin Onay Süreci Nasıldır?

Yurtdışından gelen belgelerin Türkiye’de de geçerli olması için belgenin geldiği ülkeden apostil onayının alınmış olması gerekmektedir. Belgeler ayrıca noter onaylı olacak biçimde tercümesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Yurtdışından getirilen belgenin, apostil onayı varsa, belgenin noter onayı yapılmış Türkçe tercümesi kullanılabilmektedir.

Kısaca Apostil Nedir?

Apostil, Lahey Anlaşması’na taraf olan 117 ülkenin (ülkelerin listesine apostil kelimesinin üzerindeki linki takip ederek ulaşabilirsiniz) arasında resmen onaylanan evrakların diğer ülkelerde de geçerli olması için verilen onay belgesidir.

Apostil Onayı Nerede Yapılabilir?

Türkiye'de apostil onayı valiliklerde ve kaymakamlıklarda verilmektedir.

Mülteci ( Suriyeli ) ile Evlenmek

Günümüzde Türkiye’de, Suriyeliler / mülteciler ile evlilik sürecinin de nasıl olacağı sıklıkla araştırılmaktadır. Suriyeli ile evlenmek isteyen vatandaşlar ne yapması gerektiğini tam olarak bilememektedir.

Bu yazımızın T.C. Vatandaşı ile Yabancının Evlenmesi bölümü tam olarak Suriyeli ile evlenmek konusuna ışık tutmaktadır. Detaylarının dikkatlice okunması ihtiyacı karşılayacaktır.

İki Yabancı Uyruklunun Türkiye'de Evlenmesi

Türkiye'de iki yabancı uyruklu kişinin evlenmesi de mümkündür. Aynı yabancı devletin vatandaşı olan iki şahsın, kendi yasalarının yetki vermesi halinde, o ülkenin Türkiye’deki konsolosluklarında evlenmeleri mümkündür.

Ayrıca yabancı uyruklu şahısların Türkiye’de evlenmesi için, T.C Evlendirme memurluklarına başvurmaları halinde, Eşlerden Yabancı uyruklu olandan istenilen belgeler kapsamında belirttiğimiz belgeleri (yukarıda yazılan belgeler), eşlerin her ikisinin de getirmesi halinde, bir sorun ile karşılaşmadan evlenmeleri mümkündür.

 Ankara Tercüme Bürosu olan ODAK TERCÜME, yabancılar ile evlilik konusunda gerekli bütün belgelerin temini, tercümesi, noter onayı ve apostil işlemlerinde destek sağlamakta ve işlemlerinizi hızlandırmaktadır.