Türkiye’de Yabancılar ile Evlenmek

Türkiye’de son dönemde sıkça görülen yabancı vatandaşlar ile evlenmek konusu, ilgi çeken konuların başında gelmektedir. Ancak bu konunun detayları çoğunlukla bilinmemektedir. Öncelikle evlenecek çiftlerden bir tanesi T.C vatandaşı ise yapılması gerekenler, daha sonra çiftlerin ikisi de yabancı ise gerekli belgeler ve yapılması gerekenler, kısaca anlatılacak.

Ayrıca son dönemde, Türkiye’de Suriye vatandaşları ile evlilik konusu sıkça araştırılan konular arasında olduğu görülmektedir. Bu konuda detaylı bilgiyi bu yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

yabancı kişilerle evlilik

Doğum Belgesi:Kişinin şahsi bilgilerinden anne / baba ismi, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bilgilerini tespit edebilmek için Formül A Doğum Kayıt Örneği istenmektedir.

İstenen Belgelerin Geçerlilik Süresi Ne kadar?

İstenen belgeler, alındığı günden itibaren 6 ay süresince geçerlidir.

T.C. Vatandaşı ile Yabancının Evlenmesinde istenen Belgelerin Onay Süreci Nasıldır?

Yurtdışından gelen belgelerin Türkiye’de de geçerli olması için belgenin geldiği ülkeden apostil onayının alınmış olması gerekmektedir. Belgeler ayrıca noter onaylı olacak biçimde tercümesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Yurtdışından getirilen belgenin, apostil onayı varsa, belgenin noter onayı yapılmış Türkçe tercümesi kullanılabilmektedir.

Kısaca Apostil Nedir?

Apostil, Lahey Anlaşması’na taraf olan 117 ülkenin(ülkelerin listesine apostil kelimesinin üzerindeki linki takip ederek ulaşabilirsiniz)arasında resmen onaylanan evrakların diğer ülkelerde de geçerli olması için verilen onay belgesidir.

Apostil Onayı Nerede Yapılabilir?

Türkiye'de apostil onayı valiliklerde ve kaymakamlıklarda verilmektedir.

Mülteci ( Suriyeli ) ile Evlenmek

Günümüzde Türkiye’de, Suriyeliler / mülteciler ile evlilik sürecinin de nasıl olacağı sıklıkla araştırılmaktadır. Suriyeli ile evlenmek isteyen vatandaşlar ne yapması gerektiğini tam olarak bilememektedir.

Bu yazımızın T.C. Vatandaşı ile Yabancının Evlenmesi bölümü tam olarak Suriyeli ile evlenmek konusuna ışık tutmaktadır. Detaylarının dikkatlice okunması ihtiyacı karşılayacaktır.

İki Yabancı Uyruklunun Türkiye'de Evlenmesi

Türkiye'de iki yabancı uyruklu kişinin evlenmesi de mümkündür. Aynı yabancı devletin vatandaşı olan iki şahsın, kendi yasalarının yetki vermesi halinde, o ülkenin Türkiye’deki konsolosluklarında evlenmeleri mümkündür.

Ayrıca yabancı uyruklu şahısların Türkiye’de evlenmesi için, T.C Evlendirme memurluklarına başvurmaları halinde, Eşlerden Yabancı uyruklu olandan istenilen belgeler kapsamında belirttiğimiz belgeleri (yukarıda yazılan belgeler), eşlerin her ikisinin de getirmesi halinde, bir sorun ile karşılaşmadan evlenmeleri mümkündür.

Ankara Tercüme Bürosu olan ODAK TERCÜME, yabancılar ile evlilik konusunda gerekli bütün belgelerin temini, tercümesi, noter onayı ve apostil işlemlerinde destek sağlamakta ve işlemlerinizi hızlandırmaktadır.