Vize Belgeleri Tercümeleri ve Oturma İzni Alma İşlemleri

Yurtdışına çıkacak olan kişilerin vize başvurularında sıkça ihtiyaç duydukları vize belgeleri tercümeleri yapılmaktadır. Ayrıca ODAK Tercüme Bürosu olarak Ankara ilinde oturma izni alma ile ilgili danışmanlık hizmetleri de en hızlı biçimde karşılanmaktadır. 

Türkiye'deki yabancıların vize sürelerinin uzatılması ve oturma izinlerinin alınması işlemleri sorunsuz biçimde çözülmektedir.

Vize Belgeleri Tercümeleri, vize evrakları, vize belge tercüme, Oturma İzni Alma

Vize Evrakları Tercümesi Neden Önemli?

Vize bir devletin ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu kayıttır. Bu kayıtla ilgili devletin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuruda bulunulabilir. Bu işlem gidilmek istenen ülkenin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla yapılabilmektedir. 

Konsolosluklar veya gideceğiniz ülkedeki devlet birimleri tarafından vize başvuru işlemleri için talep edilen vize başvuru evraklarının, istenilen dilde çevirisinin yapılmış olması en önemli hususlardan biridir. Özellikle Almanca, İngilizce, Rusça ve Arapça gibi birçok dile tercume edilmesi gereken evraklarınız için bizden destek alabilirsiniz.

Odak Tercüme Çeviri'nin tercüme hizmeti verdiği dilleri incelemek için lütfen odaktercume.com sayfasını ziyaret ediniz.

Özellikle Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, Belçika gibi Avrupa ülkelerine gitmek için Schengen Vizesi'ne ihtiyaç duyulmaktadır. Schengen Vizesi almak için iş, arkadaş/aile ziyareti, kültür/spor faaliyetleri, tatil, resmi ziyaret, tıbbi, havalimanı/gemi transit geçişler, kısa süreli eğitim/araştırma gibi nedenlerin bulunması gerekir. 

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

-   Vize  Başvuru Dilekçesi,

-   Vize  Ücreti Dekontu,

 -  Kimlik Fotokopisi,

 -  Schengen Vizesi Başvuru Formu,

 -  2 Adet  Biometrik Fotoğraf, 

 -  Eski Pasaportlarınız  ve  Güncel Pasaportunuz,

 -  Varsa   Daha Önce Alınmış Schengen Vizelerinizin Fotokopileri ,

 -   Otel ve Uçak Rezervasyon belgeleri.

Yukarıda genel hatlarıyla, örnek olarak verilen Avrupa ülkeleri için gerekli vize evrakları görülmektedir. Bu belgeler genellikle başvuracağınız ülkenin dilinde istenmektedir. Söz konusu belgelerin doğru ve kaliteli bir biçimde tercümesi, sizi pek çok sıkıntıdan kurtaracaktır.

Oturma İzni

Çeşitli nedenlerle Türkiye'ye yerleşmeye karar vermiş yabancıların almasının zorunlu olduğu ikamet izninin diğer adıdır. Ayrıca Türkiye’de ne kadar süreyle, hangi amaçla kalacaklarını belgelemek ve istenildiği zaman yetkili makamlara gösterilmek amacıyla da kullanılır.

Yabancı uyruklu vatandaşların oturma izni alabilmeleri için bazı belgelerin noter onaylı çevirisine ve bazı işlemlerin gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Oturma İzni Neden Önemli?

Ülkelerine uygulanmış vizesi ya da vize muafiyeti süresi bittikten sonra Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmeye devam etmek istenebilir. Bunun için de ikamet belgesi alınması gerekmektedir. Bu belgeyi almak için yapılacak ilk iş kendi ülkelerinde bulunan konsolosluklara başvuru yapmaktır.  

Daha sonrasında ise konsolosluk ya da bulundukları bölgenin valiliğine müracaat ederler.

Başvurusu onaylanmış ve oturma izni almış kişiler, Türkiye sınırları içinde yaşama haklarına haiz olur ve sosyal hakları korunur.

Oturma İzni Çeşitleri

Oturum izninin alınması sürecinde herkesten farklı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ikamet izninizin çeşidine göre değişebilmektedir.

Vize ve oturma izni alınması için gerekli bütün işlemler yapılmaktadır. Evrakların tercümesi, noter onayının alınması, devlet dairelerinden randevuların alınması ve takibi yapılmaktadır.

Türkiye'de bulunan yabancıların vize ve oturum izni işlemleri için gerekli evraklar aşağıda sunulmuştur:

1. Pasaport, Tercümesi ve noter onayı yapılmalı, geçerlilik süresi 6 aydan fazla olmalıdır.

2. 4 Adet fotoğraf

3. Yabancılar için sağlık sigortası

4. Harç dekontu

5. Vize Muafiyet ücreti dekontu

6. Kimlik (Fotokopisi)

7. Türkiye'deki adresini belgeleyen belge (noter onaylı)

8. Randevu alınmalı ve randevu alındığını gösterir belgenin çıktısı alınmalıdır.

Yukarıda belirtilen belgeler hazırlanarak, Göç İdaresi E-İkamet (Oturma İzni) Başvuru sayfasından randevu alınır. Harç ve vize muafiyet ücreti ödenir. Gerekli dekontlar dosyaya eklenerek randevu saatinde İl Göç İdaresinde bulunulur.

Ankara Tercüme Bürosu olan Odak Tercüme; vize belgeleri tercümeleri ve oturum izni işlemleri için danışmanlık hizmetlerini sağlamaktadır. Bu kapsamda vize başvurularınızın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. 

Ankara Vize Tercüme İşlemleri

Yurtdışına çıkmak isteyen Türk vatandaşları için hayati öneme sahip olan vize belgeleri tercümeleri, en hızlı ve kaliteli biçimde ODAK Tercüme tarafından yapılmaktadır. ODAK Tercüme'ye fotoğrafını çekerek veya tarayıcıdan taratılarak gönderdiğiniz belgeleriniz, en hızlı biçimde tercüme edilir ve Hızlı PTT Kargo hizmeti ile adresinize ulaştırılır.

ODAK Tercüme vize İşlemlerinde kullanılacak belgelerin tercümelerini, en ekonomik fiyatlarla ve en hızlı biçimde yapmaktadır.