Apostil Nedir? Nereden Alınabilir?

Apostil en kısa tarifiyle; yurtdışına gidecek bir evrakın gerçek olduğunun tasdik edilmesidir. Evrakın yazıldığı ülkeden farklı bir ülkede yasal evrak olarak değerlendirilmesini sağlayan evrak onay sistemidir. Apostil işlemlerinin kuralları 6 Ekim 1961 tarihinde Lahey Konvansiyonuyda tespit edilmiştir ve Apostil işlemlerinin kuralları sadece Lahey Konferansı'na üye olan veya taraf olan ülkeler arasında geçerlidir. 

Apostil Nedir? Nereden Alınır? Apostil nedir Noter onaylı tercüme, apostil tercüme bürosu, apostil nerede

Apostil Nereden Alınabilir?

Türkiye’de iseniz bir belgenin Ankara apostil onayını almak (apostil şerhi veren makamlar) için öncelikle bir yeminli tercüman tarafından, gideceği ülkenin diline tercümesinin ve noter onayının yapılmış olması gerekmektedir.  Apostil işlemlerini; illerde Valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda yaptırabilirsiniz. Adli belgelerde ise ağır ceza mahkeme başkanlıkları yetkilidir. Ağır ceza mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise Adalet Komisyonu Başkanlıklarında bütün apostil işlemlerinizi gerçekleştirilebilirsiniz.

Apostil konsolosluktan alınır mı ? Hayır, apostil konsolosluklardan alınamamaktadır.

Ankara Tercüme Bürosu olarak çalışan ODAK Tercüme, Ankara'nın yanısıra, Türkiye'nin ve dünyanın her yerine, bütün evraklarınızın tercümesini, noter onayını, apostilini ve kamu kurumlarındaki takibini tamamlayarak, PTT Hızlı Kargo aracılığı ile ulaştırmaktadır.

Apostil fiyatları / apostil ücreti 2020 apostil işlemleri çoğunlukla ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Apostil Anlaşmasına Dahil Olan Ülkeler:

Mauritius, Moldova, Meksika, Monako, Namibya, Norveç, Niue, Panama, Portekiz, Polonya, Rusya, Romanya, Saint Kitts, Nevis Saint Lucıa, Samoa, Saint Vincent, San Marino, Sırbistan, ABD, Andora, Almanya, Antigua, Arnavutluk, Arjantin, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Bahamalar, Burbuda, Barbados, Belerus, Belçika, Bosna-Hersek, Beliza, İngiltere, Bostvana, Bulgaristan, Brunei Sultanlığı, Cook Adaları, Çin Halk Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik, El Salvador, Ekvador, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fiji, Fransa, Grenada, Güney Kore, Güney Afrika, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Hindistan, Honduras, İrlanda, Seyşeller, Slovakya, Slovenya, Svaziland, Surinam, Tonga, Türkiye, Trinidad ve Tobago, Ukrayna, Yeni Zelanda, Venezuela, Yunanistan, İsrail, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, İtalya, Japonya, Kazakistan, Karadağ, Kolombiya, Kuzey İrlanda, Letonya, Lesotho, Liberya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makedonya, Macaristan, Malta, Malavi, Marşal Adaları.

Evlilik cüzdanı apostil, pasaport apostil, formül a uluslararası doğum belgesi apostil, formül b uluslararası evlenme belgesi apostil, formül c uluslararası ölüm belgesi apostil işlemleri için, diğer belgelerde olduğu gibi önce yeminli tercüman tarafından tercüme edilerek noter onayı yapılır, daha sonra ise apostil onayı alınabilir.

Apostilli nüfus kayıt örneği nereden alınır , nüfus kayıt örnekleri İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alınarak, tercümesi yapılır, sonrasında noter ve apostil işlemleri tamamlanır.