Tercümanların Uzmanlaşma Yolunda Atması Gereken Adımlar

Tercümanlık, zorlu olduğu kadar kariyer bağlamında son derece zevkli bir meslektir. Tercümanlık mesleği bazen seyahat edebilme fırsatı sunarken çoğu zaman da evden çalışabilme kolaylığı sağlayabilmektedir.
Yeni bir dil öğrenmek ve bu yolda değişik bir kültür tanımak, kendinize olan güveninizi artırmanıza katkıda bulunur. Zihninizi ve çakralarınızı da ardına kadar açar. Nasıl bir ortamda çalışırsanız çalışın, her zaman yeni diller, başka kültürler, farklı insanlar arasında bir nevi köprü görevi gören bir meslek olan tercümanlık ile ufkunuz sürekli genişleyecektir. Böylesine bir mesleğin ne kadar önemli olduğu aşikar.

Tercümanlık mesleğine giriş

Tercümanlık, değişik becerileri gerektiren bir dizi aşamadan oluşur. Yüksek okulların / üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olmak, yabancı dil seviyenizi gösteren sertifika sahibi olmak, noter yenimli tercüman olabilmek için yemin zaptı almak, farklı deneyimler ile tecrübenizi artırmak, hızlı ve hatasız bir tercüman olamk için sıkı çalışmak bu aşamalardan en önemlileri. 
Tercümanlık alanında kariyer sahibi olmak istiyorsanız takip etmeniz gereken bazı adımlar var. Bunlar, bulunduğunuz konuma göre değişmektedir. Ülkemizde izlenecek adımlar:

1. Bu alanda ilk adım, yüksek okulların / üniversitelerin ilgili bölümünü bitirmek ve noterden yemin zaptı almak,

Yüksek Öğrenimde İlgili Bölümü Bitirin!

2. Tercümanlıkta başarılı bir kariyer için ikinci adım, yabancı dil bildiğiniz ve bu yabancı dile ait bilgi seviyenizi belgelemektir. Ülkemizde bir sürü insan bir veya bir kaç yabancı dili gayet akıcı bir şekilde konuştuğunu belirtse de, bu mesleği resmi olarak yapabilmek için geçerli bir sertifika ya da noter zaptı almak gerektiğini çoğu insan bilmemektedir.

Sertifikalı olun ya da yemin zaptı alın!

3. Bu mesleğin içinde olan ve mesleğe yıllarını vermiş hangi tercümana sorarsanız sorun en önemli şeyin tecrübe kazanmak olduğunu size ifade edecektir. Size ilk mesleğe başladığı zamanlarda yağtığı basit hataları hatırlayıp çok güldüğünü ve ne kadar yavaş olduğunu bir kaç çarpıcı hikaye ile anlatacaktır. Yanlış yaptıkça korkmadan yola devam ederek hız kazanılacaktır. Tecrübe arttıkça da ufkunuz genişleyecek ve farklı ülkelerden farklı kültürlerdeki insanlara hizmet ederken onları sanki yıllardır tanır gibi olduğunuzu hissedecek ve mesleğinizde hız kazanacaksınız. Değişik konularda metim çevirileri yaptıkça hemen hemen her konuda ukalalık yapabilecek seviyede bilgi sahibi olduğunuzu göreceksiniz.

Tecrübe Şart!

4. En az bir konuda uzmanlaşmak, mesleğinizde sizi bu konuda aranan kişi haline getirecektir.

  • Teknik
  • Medikal
  • Dizi ve Fİlm Alt yazı
  • Hukuk
  • Akademik
  • Edebiyat vb.

Kendinize en az, bir uzmanlık konusu belirleyin!

Her bir uzmanlık alanının kendine ait bir jargonu vardır. Bu jargonda yer alan kelimelere aşina olmak biraz zaman alacaktır. Bu süre tamamen size bağlı. Fakat CV'nizde bir uzmanlık alanının yer alması size artı olacaktır.