Tercümanlar için referans alma yöntemleri

Yazılı ya da elektronik ortamda alınan olumlu referanslar, hem güvene dayalı profesyonel ilişkiler oluşturmanızda hem de yeni müşteriler edinmenizde pozitif ve inanılmaz bir etki yaratacaktır. Tabi, bu referanslar dikkatli ve ölçülü bir şekilde alınmış olmalıdır.

Referans, tercüme sektöründe ne işe yarar?

Referanslar, bir nevi “sosyal kanıt” niteliği taşıyan araçlardır. Belirli bir durumda doğru kararı vermek isteyen kişi, bu sosyal kanıt niteliğindeki referans bazında karşısındaki kişiyle ilgili bilgi edinir ya da karar verir. Yapılan araştırmalara göre bireylerin %90’ı, satın alacakları ürün hakkında olumlu yorumlar okumanın satın alma kararlarında etkili olduğunu belirtmiştir.

Sahip olduğunuz olumlu referans, müşteri çevrenizi genişletecektir.

Siz tercümanların pazarladığı işi de bir ürün olarak düşünürsek, sizden iş almak isteyen müşterilerinizin hakkınızda olumlu yorumlar duyması, nihayetinde sizinle çalışıp çalışmayacaklarını etkileyecektir. Sizinle çalışmaya karar vermiş olsalar bile, hakkınızda duydukları ya da okudukları olumlu yorumlar, aranızda güvene dayalı profesyonel bir bağ kurulmasına yardımcı olacaktır.

Kısaca güvenilir veya saygın kaynaklardan aldığınız referans, sunduğunuz hizmetler hakkında bir nevi kanıt sunmaktadır. Bu yüzden, potansiyel müşterilerinizin sizinle ya da çalıştığınız firma ile ilgili düşüncelerini dikkate almalısınız. Örneğin, web sitenize ya da reklam araçlarına “referanslar” bölümü ekleyerek güvenilirliğinizi kanıtlayabilirsiniz.

Referans nasıl alınır ve nasıl kullanılır?

Aldığınız referansları kullanabilmenin pek çok yolu vardır:

  • Web sitenizde ya da el ilanı, broşür vb. reklam ve tanıtım araçlarınızda yer verebileceğiniz yazılı metinler formatında,
  • Bu işe asla zaman ayıramayacak olan meşgul bir müşteri ağzından sizin yazacağınız yazılı metin formatında (elbette, birlikte çalıştığınız müşterinizin onayı ile),
  • Yine, müşterinizin onayına tabi olmak kaydıyla düzenlenmiş bir metin formatında (örneğin, müşterinizin size iletmiş olduğu bir teşekkür notunu -müşteri onayının ardından-birlikte çalıştığınız projeleri ekleyerek yeniden düzenleyebilirsiniz),
  • Facebook, Instagram, Twitter ya da LinkedIn gibi sosyal medya platformları üzerinde müşterilerinizin sizin hakkınızdaki yorumları ile,
  • Müşterinizden gelen ve onlar için yaptığınız işle alakalı memnuniyet bildiren ses ya da video dosyaları formatında vb.

Dikkat: Referans almak ve / veya kullanmak için her zaman onay alın!

Referansı almadan ve aldığınız referansı kullanmadan önce, birlikte çalıştığınız müşterinizden mutlaka onay alın. Müşteriniz size yaptığınız iş için elbette teşekkür etmiştir ancak referans almak ve bu referansları herkese açık bir şekilde paylaşmak veya yayımlamak hassasiyet gerektiren bir iş. Bu yüzden, referans almadan önce ve aldıktan sonra bu referansı kullanmadan önce müşterinizden onay almayı unutmayın.