noter onaylı tercüme, noter onaylı tercüman, noter onaylı çeviri, noter onaylı çevirmen, ankara noter onaylı yeminli tercüme tercüman çeviri, yeminli tercüman ne kadar kazanır

Yeminli Tercüme Nedir? Yeminli Tercüman Kimdir?

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüme, bir yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılmış, kaşelenmiş ve imzalanmış tercüme evrakına denir. Tercümesi yapılmış belge ve orijinali birbirlerine tutturularak hazırlanır. Bir yeminli tercüme, inanılırlığını ve güvenilirliğini, noterlerin tercümana imzalattığı yeminli tercüman zaptından almaktadır.

Yeminli Tercüman Kimdir?

 Yeminli Tercüman; noterlerde yeminli tercüman zaptı imzalamış tercümana denir. Tercüman söz konusu olan dili bildiğini ispatlayan belgelerle birlikte diploma vs. gibi bir takım belgeleri notere ibraz etmek suretiyle, noterde bulunan yeminli tercüman zaptını imzalayarak o noter nezdinde yeminli tercüman olmuş olur.

 noter onaylı tercüme, noter onaylı tercüman, noter onaylı çeviri, noter onaylı çevirmen, ankara noter onaylı yeminli tercüme tercüman çeviri, yeminli tercüman ne kadar kazanır

Yeminli ve Noter Onaylı Tercüme Nedir?

Bir evrakın noter onaylı bir yeminli tercüman tarafından tercüme edilerek noter tarafından tasdik edilmesine Yeminli ve Noter Onaylı Tercüme denir.

 Yeminli Tercüman Olmak İçin Noter Ücreti

Yeminli tercüman olmak için gerekli noter ücreti bir noter yevmiyesidir. 2019 yılı için yaklaşık 150-160 TL civarındadır.

Noter Yeminli Tercüme Fiyatları

Noter Yeminli Tercüme Fiyatları tercüme edilecek evrakın ve hedef dilin ne olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin normal boyuttaki bir sayfa İngilizce evrakın maliyeti ortalama 15-20 TL’yi geçmezken, aynı evrak Endonezce, Fince, Japonca ve Ermenice gibi dillerde 60-70 TL’yi bulmaktadır. Ayrıca fiyatı etkileyen diğer bir faktör de evrakın kaç karakter içerdiğidir. Bir evrakta 500 karakter de olabilir, yazım fontuna ve seçilen karaktere göre 5000 karakter de olabilmektedir.