Tercüme Bürosu ile Çalışmanın Faydaları

Serbest çevirmen ile mi yoksa tercüme bürosu ile mi çalışmalısınız? 
Bu soru çeviri hizmetleri isteyen herkes için ortak bir sorudur. Daha önce hiç çevirmenlerle çalışmadıysanız, projeniz için en uygun seçeneğin hangisi olduğuna karar vermek zor olabilir. Serbest çevirmenle çalışmak daha ucuz bir seçenek gibi görünse de, serbest çalışanlar uzun vadede her zaman en iyi çözümleri sunmazlar ve çoğu durumda size daha fazla maliyete sebep olabilirler.
Bir çeviri şirketi/tercüme bürosu ile çalışmanın avantajlarına göz atmak ister misiniz?


Onaylı ve Yeminli Tercüme

Online olarak yada eş dost vasıtasıyla serbest bir  çevirmen bulmanın oldukça kolay olabileceğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, herkesin bir bilgisayar sahibi olduğu ve bir şekilde bir yabancı dil öğrendiği sürece serbest çevirmen olarak adlandırılabilmesidir.
Ancak bir şirket iseniz, sadece çeviri işiniz için kimseyi işe almak istemezsiniz. Yine de çoğu zaman sadece bir dil bilen birisinden çok daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz.  Hem hedef hem de kaynak dilde tamamen akıcı olan ve seçtikleri sektörde uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip bir tercümana ihtiyacınız duyarsınız. İşte bir tercümanlık bürosuna ihtiyaç duyduğunuz yer tam da burasıdır. 
Veterinerlik yanında tercüme de yapmak, bir veteriner için zor olabilir. Yada Öğretmenlik yanında tercümanlık yapmak ta kişiye zor gelebilir. Ancak sadece tercümanlık yapan ve bu alanda uzmanlaşan kişiler için çevirmenlik daha kolaylıkla yapılabilecektir. 

Odak Tercüme bürosu olarak çevirmenlerimiz üniversite derecesine, seçtikleri sektördeki tecrübeye (tıp, hukuk, reklam vb.) ve çevirdikleri dilde yeterliliklerini gösterme becerisine sahiptir. Bu, çeviri işlerinizde mümkün olan en iyi sonuçları almanızı sağlar.
Tercüme büroları ilave olarak, tez, okul ve yasal durumlar gibi birçok durumda gerekli olan yeminli tercüme, noter onaylı tercüme, yeminli ve noter onaylı tercüme gibi seçenekler sunmaktadır . Maalesef serbest çalışan tercümanlar bu hizmeti sağlayamazlar.

 

Daha hızlı dönüş süreleri

Tüm çeviri ihtiyaçlarınızı karşılamak için sadece bir kişiyi işe aldığınız yada anlaştığınız durumda, her şeyi verimli ve zamanında yapmak için çok uğraşmak zorunda kalacağını göreceksiniz. Özellikle bu işlerden bazılarının zaman sınırlaması var ise tercümanın sıkıntılar yaşadığını görebilirsiniz. 
 Bir tercüme bürosu ile anlaştığınızda, tercüme bürosunun tüm çevirmen ekibine erişebilirsiniz. Bu, daha hızlı teslim süreleri demektir ve böylece işlerin son teslim tarihini asla kaçırmazsınız.
Ayrıca, birden fazla dile çevrilmiş içeriğe ihtiyacınız varsa, bir çeviri şirketi, çalıştıkları bir dizi çevirmene sahip oldukları için en iyi seçenektir. Serbest çevirmen seçmeyi tercih ederseniz, muhtemelen tek bir çevirmenin ihtiyacınız olan her dilde hizmet sunması mümkün olmadığından, birden fazla serbest tercüman bulmak zorunda kalacaksınız.

Tercüme bürosu ile çalışmanın bir diğer avantajı ise, çoğu çeviri şirketinin çeviri altyapılarının oluşmuş olmasıdır. Bu, içeriğinizde birkaç kez görünen bazı kelime öbekleri veya pasajlarının, tercüme bürosu altyapısı sayesinde kolayca bulunup tekrar kullanılabilmesi, dolayısıyla size zaman ve para kazancı olarak geri dönmesi demektir. 


Kalite güvencesi

Bir tercüme bürosunun serbest çevirmenlere göre bir diğer üstünlüğü de, tercüme bürolarının bu işi bir süreç dahilinde yapıyor olmalarıdır. İçeriği çeviren, düzenleyen ve prova eden bir kişi yerine, şirketlerin genellikle bu süreci kontrol eden birden fazla çalışanı vardır.

Tercüme bürosunda belgeleriniz öncelikle deneyimli bir çevirmen tarafından çevrilir, daha sonra hem kaynak hem de hedef dilleri konuşan başka bir çevirmen tarafından düzenlenir ve teslimden önce son bir inceleme için başka bir tecrübeli tercümana teslim edilir . 

 

Son düşünceler

 Serbest çevirmenler ilk bakışta daha cazip bir seçenek olsa da, tercüme büroları genellikle uzun vadede zaman ve paradan (baş ağrılarına sebep olmadan) tasarruf etmenizi sağlar. 

Hedeflerinize zamanında nasıl ulaşacağınıza ve bütçe konusunda nasıl yardımcı olabileceğimize dair daha fazla bilgi edinmek için Odak Tercüme iletişim kısmına tıklayın ve bir uzmanımız ile irtibat kurun.