Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki; dünyada aktif olarak 7 bin farklı dil kullanılmaktadır. Bu dillerin de % 90'ı 100 binden daha az insan tarafından konuşulmaktadır. Yaşayan dillerin % 10’u ise 100 bin nüfustan daha kalabalık topluluklar ve ülkeler tarafından konuşulmaktadır.

Bunun yanında en dikkat çeken istatistiki bilgi de yaşayan dillerin yalnızca % 1’i yaygın olarak tanınmakta ve dil olarak bilinmektedir. Bu diller Türkçe, İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca, Çince, Arapça gibi kalabalık nüfuslu ülkeler tarafından konuşulan dillerdir.

Günümüzde dünyada aktif olarak yaşayan dil çeşitliliğine sahip en zengin kıta Asya'da, yapılan araştırmalara göre en az 2 bin 200 dilin bulunduğu değerlendirilmektedir. Değerlendirilmektedir diyoruz çünkü bazı diller çok küçük gruplar tarafından konuşulmakla birlikte, dünya literatüründe herhangi bir yer edinememiş ve ismini duyuramamış toplulukların dilleridir. 

Avrupa kıtasında ise aktif olarak konuşulan, yaşayan dil sayısı 260 civarındadır. Bu dillerden Almanca, İngilizce, Rusça, Fransızca, İtalyanca, Yunanca, İsveççe, Danca, Norveççe, Fince, Felemenkçe, Polonca, Sırpça, Kosovaca, Boşnakça, Estonca, Çekçe, Bulgarca, Romence, Macarca, İspanyolca, Portekizce, Türkçe olmak üzere yaklaşık 25 tanesi geniş topluluklarca kullanılmaktadır.

Avrupa Parlamentosunda 2016 yılında yapılan oylama neticesinde, Türkçe’nin Avrupa Parlamentosunun 25. Resmi dili olması kabul edilmiştir. Türkçe’nin de dâhil olduğu Avrupa dil ailesinde 25 dilin aktif ve yaygın olarak kullanıldığı resmi olarak kabul edilmiştir.

Dünyada konuşan sayısı 100 milyon ve üzerinde olan dillerin ve kullanıcılarının sayıları aşağıda gösterilmiştir:

Türkçe (Konuşan sayısı 100 milyon),

Almanca (Konuşan sayısı 120 milyon),

Malayca (Konuşan sayısı 159 milyon),

Portekizce (Konuşan sayısı 191 milyon),

Bengalce (Konuşan sayısı 211 milyon),

Arapça (Konuşan sayısı 246 milyon),

Rusça (Konuşan sayısı 277 milyon),

Fransızca (Konuşan sayısı 129 milyon),

İspanyolca (Konuşan sayısı 392 milyon),

Hintçe (Konuşan sayısı 497 milyon),

İngilizce (Konuşan sayısı 508 milyon),

Mandarin (Konuşan sayısı 1 milyar +),

Dünya üzerinde konuşulan diller hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra, makalemize İngilizce Öğrenme Yöntemleri başlığı açısından devam edecek olursak: Görülmektedir ki dünya üzerinde yaklaşık 7.000 farklı dil yaklaşık 8 milyar insan tarafından kullanılmakta ve bu insanların önemli bir kısmı, birden fazla dili bilmekte ve kullanmaktadır.

Konuya bu açıdan baktığımızda; temelde insanın konuştuğu ana dilinden başka bir dili öğrenmesi hiç de anormal ve zor değildir. Türkiye’de günümüzde ilkokul çağlarında başlayan İngilizce serüveninin üniversite sıralarında hezimetle son bulduğu düşünülürse, yukarda yapılan “insanın konuştuğu ana dilinden başka bir dili öğrenmesi hiç de anormal ve zor değildir” tespitinin aslında ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır.

 Türkiye’de uzun yıllar İngilizce eğitimi verildikten sonra, konunun üzerinin insanlar tarafından başarısız bir şekilde kapatılmasının nedenleri ve eleştirilerinden ziyade, konuya İngilizce Öğrenme Yöntemleri açısından bakarak olumlu bir katkı sağlamaya çalışacağız.

İngilizce Öğrenmek için öncelikle öğrenmek isteyen insanların bu çok zor iş, ben bunu yapamam, denedim ama olmadı gibi önyargılarının olmaması gerekir. Makalemizin okurları arasında bu niyette kişiler varsa lütfen öncelikle bu önyargıyı acilen terk etmelidirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; dünyada milyarlarca insan sayıları tam tespit edilemeyecek kadar çok yabancı dillerden birkaçını konuşmaktadır. Sizin de bu insanlardan hiçbir eksiğiniz yok. Sonuç: Yapabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek için yola çıkanların ikinci olarak yapması gereken; doğru bir yöntem veya strateji belirlemeleridir. Bu konuda çevrenizde iyi derecede İngilizce bilen kişiler varsa onların rehberliğine başvurmanız faydalı olacaktır. Yanlış strateji belirleyecek olursanız, yine denedim ama olmuyor, ben bu işi yapamam tecrübe defterinize birkaç hane daha eklemiş ve kendinizi haklı çıkararak öğrenememiş olursunuz. Sonuç: bir kez daha hüsranla karşılaşmamanız için, doğru strateji veya rehber belirleyin.

İngilizce Öğrenmek için üçüncü önemli unsur; kararlı ve azimli olmaktır. Gerekli kitap, CD vs. gibi dokümanları edindikten sonra, hedefinize ulaşana kadar azminizden ve kararlılığınızdan bir şey kaybetmeden, sonuna kadar devam edebilmelisiniz. Başarısız kimselerin çoğu, bu noktada çuvallamakta ve her geçen gün azimlerini kaybetmekte ve en sonunda; “öğrensem ne olacak ki?” noktasına gelmektedir.

 İngilizce Öğrenmek için aslında yapılması gereken, mümkünse o dilin konuşulduğu ülkeye yalnız başınıza gitmektir. Yalnız diyoruz çünkü yanınızda bir veya birkaç kişi varsa daima grup içinde ana dil konuşulacak ve İngilizce konuşma ihtiyacı kesinlikle kalmayacaktır. Sonuçta bir önceki maddedeki, “öğrensem ne olacak ki?” noktasına gelinecektir. Bu durumun olmasına asla müsaade edilmemeli ve şahıs kendini bu dili konuşmaya tabiri yerindeyse mahkûm etmelidir.

İngilizce Öğrenmek için hedef dilin konuşulduğu ülkeye ulaşılabilmişse eğer, işte bu noktada kötü konuşurum, komik duruma düşerim, beni ayıplarlar gibi herhangi bir endişeye kapılmanıza kesinlikle gerek yoktur. Unutmayın sizin kafasını gözünü kırarak konuştuğunuz o dili konuşan ve bu duruma şahit olan insanlar için sizin hiçbir öneminiz yok. Siz onların hayatlarında gördüğü, dillerini düzgün konuşamayan ve yüzlerini hatırlamadığı pek çok insandan birisiniz. Sonuç: endişeye gerek yok, çam da devirseniz, komikte olsa konuşmaya devam. Unutmayın: dil en iyi konuşularak öğrenilir.

İngilizce Öğrenmek için dilin konuşulduğu ülkeye gidemiyorsanız, -herkesin kolaylıkla gitme imkânı olmayabilir-, yapmanız gereken en önemli taktiği veriyorum: Yukarıda bahsettiğimiz dokümanlardan kitap, kaset, cd vb. bulabildiklerinizin tamamını karşınıza alıp, içine gömülmenizdir. Seyahat engellilerden, bu taktikten başka İngilizce öğrenebilen görülmemiştir.

İngilizce Öğrenmek için aslında vaziyet o kadar da vahim değildir. Bu konuda verilebilecek son taktik:  İ s t e m e k t i r. Eğer istiyorsanız öğrenmenizin önünde kimse duramaz. Biliyorsunuz: pek çok insan, birden fazla dil konuşuyor. Siz de yapabilirsiniz.

İngilizce Öğrenme Yöntemleri, İngilizce öğrenme teknikleri pdf, ajanların dil öğrenme teknikleri, evde İngilizce öğrenme, İngilizce öğrenme yolları ece vahapoğlu, dil öğrenmenin püf noktaları, fast phrases ile dil öğrenmek, İngilizce öğrenme süreci, İngilizce nasıl öğrenilir, İngilizce öğrenmenin önemi ingilizce kompozisyon, İngilizce öğrenmenin yolları, küçük yaşta dil öğrenmenin faydaları, 

İngilizce öğrenmek iş hayatımızı nasıl etkiler, İngilizce bilmenin önemi nedir, İngilizce bilmek, dil öğrenmek zekayı geliştirir mi, ingilizce kelime öğrenmenin faydaları, ankara üniversitesi yabancı diller yüksekokulu, evde İngilizce öğrenme, İngilizce yüksek okulu, İngilizce yeterlilik sınavı, İngilizce öğrenme teknikleri pdf,İngilizce nedir, çağrı İngilizce okulu ekşi, İngiliz ingilizcesi, dil öğrenmenin püf noktaları

ajanların dil öğrenme teknikleri, pratik ingilizce öğrenme, kolay ingilizce öğrenme videoları,

kolay ingilizce öğrenme programı indir, ingilizce öğrenmenin püf noktaları, ingilizce öğrenme teknikleri pdf, en kolay ingilizce nasıl öğrenilir, ingilizce öğretme teknikleri