Diller ve Tercüme Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Dil, insanlığın yüzyıllar boyunca geliştirdiği en karmaşık iletişim araçlarından biridir. Bunu dünyada sadece bir tane dil olmadığı için söylüyoruz elbette. Dilbilgisi, söz dizimi ve sözlük gibi dilsel özelliklerin yanı sıra, her dilin kendine özgü kültürel özellikleri kültürlerarası iletişimi, dil uzmanları olmadan anlamayı neredeyse imkansız hale getiren gerçek dilleri vardır. Dil ve çevirmenler hakkında da çok ilginç veriler var, bu yüzden bugün beğeneceğiniz bazı gerçeklere ışık tutmaya karar verdim.

1.  En Fazla Dil Bilen Kişi

Britanya Kolombiyası, White Rock'da yaşayan Kanadalı dilbilimci Alexander Arguelles, Guinness Dünya Rekoru'n (1985'te) en çok dili konuşabilen kişi olarak girdi. Guinness ekibi 43 dilde anlama ve konuşma yeteneği olduğunu doğruladı. Ancak, numara yine de kesin değil. Alexander, bir görüşmede şöyle söylemiş:

“Şimdi, yaklaşık üç düzine dil okuyabilir ve çoğunu akıcı bir şekilde konuşabilirim ancak daha fazlasını çalıştım”.

2.  Dört En Karmaşık Dil

Şu anda, Dünya'da 7000'den fazla dil var, ancak dünya nüfusunun çoğunluğu yalnızca 23 dil konuşuyor. Anadilinize ve bir dil grubuyla ilişkisine bağlı olarak, bazı dilleri öğrenmek zor olabilir. Bu nedenle, hangi dilin dünyadaki en karmaşık olduğunu belirlemek zor. Ancak genel kanı dünyanın en zor dillerinin Arapça, Japonca, Korece ve Çince olduğudur. 

3.  Kitapları En Fazla Çevrilen Üç Yazar

UNESCO tarafından oluşturulan bir veri tabanına göre tüm dünyada en fazla tercüme edilmiş kitapların yazarları ve çeviri sayıları şu şekildedir:

Agatha Christie;          7233

Jules Verne;             4751

William Shakespeare; 4293

4.  En Çok Tercüme Edilen Belge

Dünyadaki Hristiyan nüfusu düşününce tarihte en çok çeviri yapılan kitabın 2932 dile çevrilmiş olan İncil olması şaşırtıcı değil. Ancak en çok çevirilen belgeye gelince bu Birleşmiş Milletler tarafından 1948'de geliştirilen altı sayfalık İnsan Hakları Bildirgesidir . Aslında dünyada demokrasisi gelişmemiş bu kadar ülke varken ve insan hakları ihlalleri azalacağına artarken bu da çok şaşırtıcı olmasa gerek. İnsan Hakları Bildirgesi 2009'dan itibaren 370 dil ve lehçeye çevrilmiştir.  

5.  En Uzun Tek Kelimeli Cümle

“Buffalo buffalo buffalo buffalo buffalo buffalo buffalo buffalo.”  En uzun tek kelimeli cümle karşınızda. Şaka değil, gerçek. New York, Devlet Üniversitesi'nde bir dilbilim profesörü olan William Rappaport’a göre arka arkaya sekiz defa kullanılan kelime “bufalo” dilbilgisi olarak geçerli cümledir. Başharfi “B” olan “Buffalo”, New York eyaletinin batı kısmındaki Buffalo şehrini ifade eder; Küçük harfli “b” ile başlayan “bufalo” ise ya “bizon” anlamına gelen bir isim veya “caydırıcı, korkutucu” anlamına gelen bir fiil olabilir.

Diller ve Tercüme, istenilen dilde tercüme çeviri, her dilde çeviri tercüme

6.  Çevrimiçi Kullanılan En İyi 10 Dil

Açıkçası İngilizce, web'deki en popüler dildir. İnternetteki tüm içeriğin yaklaşık% 52'si İngilizce dilinde üretilmektedir. Ancak olaya kullanıcı sayısı olarak bakarsak, kullanıcıların yarısı İngilizce konuşan ülkelerden değildir.

Aşağıdaki bilgiler, dış pazarlara açılmak isteyen çevrimiçi işletmeler için değerlidir. Bu nedenle, müşteri tabanınızı büyütmek istiyorsanız, çevrimiçi mağazanızı, işletme web sitenizi, uygulamanızı, pazarlama içeriğinizi ve diğer işletme belgelerinizi şu dillere çevirmeyi düşünün:

İngilizce (948.608.782 İnternet Kullanıcıları  ) %26.3

• Çince (751.985.224 İnternet Kullanıcıları ) %20.8

İspanyolca (277.125.947 İnternet Kullanıcıları) %7.7

• Arapça (168,426,690 İnternet Kullanıcıları ) %4,7

• Portekizce (154,525.606 İnternet Kullanıcıları) %4.3%

Japonca (115.111.595 İnternet Kullanıcıları) %3.2

• Malay (109,400,982 Internet Kullanıcıları) %3,0

• Rusça (103.147.691 İnternet Kullanıcıları) %2.9

Fransızca (102.179.481 İnternet Kullanıcıları) %2.8

• Almanca (83.825.134 İnternet Kullanıcıları) %2.3 

Başta söylediğimiz internetteki içerik dillerine gelince ise durum şu şekildedir. 

• İngilizce %51,6

• Rusça %6.6

• Japonca %5.6

• Almanca %5.6

• İspanyolca %5.1

• Fransızca %4.1

• Portekizce %2.6

• İtalyanca %2.3 

• Çince %2.0

• Lehçe %1.7

7.  En Popüler 10 Dil Çifti

Yerel pazar artık istikrarlı bir büyüme sağlayamadığında, şirketler dış pazarları ve ihracaatı hedefliyor. Pazarlama istatistiklerine göre, insanlar kendileriyle ilgili bilgileri kendi dillerinde mevcutsa, ürün ve hizmet satın alma eğilimindedirler. Bu nedenle, dil çeviri ve yerelleştirme hizmetleri küreselleşmenize yardımcı olacaktır.

Liderlere ayak uydurmak için, işinizi en yüksek potansiyele sahip birkaç dile çevirin.  Maalesef Türkçe listede yok ama dünyadaki en popüler 10 dil çifti aşağıdaki gibi ve bunların 9’unda bir tarafta İngilizce var.

İngilizce> İspanyolca

İngilizce> Çince

İngilizce> Fransızca

İngilizce> Almanca

İngilizce> Rusça

İngilizce> Portekizce

İngilizce> Japonca

İngilizce> Arapça

İngilizce> İtalyanca

İspanyolca> Portekizce

8.  En Pahalı Dil Birleşimi

Bir çok durumda, arz-talep kanunu tüm pazarlarda benzer: en düşük arz ile en yüksek talepli hizmetler için fiyatlar artar. Bir araştırmaya göre ABD’deki en pahalı dil çiftleri İngilizce - Japonca ve İngilizce - Korece'dir ve ortalama fiyatı kelime başına 0.57$’a ulaşmaktadır. Örneğin, bu durumda, bir sayfalık bir belgenin İngilizce'den Japonca ya da Korece'ye çevrilmesi müşteriye 143 USD'ye mal olacaktır!

9.  2016'da Tercüme Piyasasının Büyüklüğü 40 Milyar ABD Doları

GALA'ya (Küreselleşme ve Yerelleşme Derneği) göre, genel dil endüstrisinin büyüklüğünün 2020 yılına kadar 45 milyar ABD dolarına ulaşmasıyla 2016 yılında 40 milyar ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Beklenen yıllık büyüme oranı 2018'e kadar% 6,5-7,5'dir.

10.  Bir Sanatçı Tarafından En Çok Dile Çevrilen Ve Söylenen Şarkı 

Bir şarkının 125 dile kadar çevrilebileceğini ve söylenebileceğini hayal etmek zor. Daha da zoru hepsini bir kişinin yapması olsa gerek. “Gandhiji'nin Altın Rüyaları” adlı parçasını 125 farklı dilde kaydeden Hintli Sanatçı Dr. Kesiraju Srinivas Ghazal Srinivas, 2 Aralık 2009'da “Mahatma Gandhi'nin Yolu” başlıklı bir CD albümü olarak yayımlandı.

Her türlü çeviri ve tercüme hizmetleri için Odak Tercüme iletişim sayfasından odaktercume.com/iletisim lütfen iletişime geçiniz.